Sauny stanowią od wieków integralną część wielu kultur, oferując nie tylko relaksacyjne doznania, ale także liczne korzyści zdrowotne. Wraz z postępem technologii i zwiększeniem popularności korzystania z sauny, oprócz sauny tradycyjnej coraz większą popularnością cieszą się sauny infrared. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami?
Sauna tradycyjna (fińska) a sauna infrared – czym się od siebie różnią?
Zarówno sauna tradycyjna, jak i sauna infrared najczęściej zbudowane są z drewna i zapewniają pewne korzyści zdrowotne. Warto zapoznać się z różnicami pomiędzy jednym a drugim rodzajem, aby łatwiej było podjąć decyzję, która sauna lepiej odpowiada indywidualnym wymaganiom.
Źródło ciepła:
- Sauna tradycyjna: Wykorzystuje tradycyjne piece opalane drewnem lub piece elektryczne do ogrzewania kamieni, na które jest podlewana woda. Proces ten generuje gorące powietrze, które nagrzewa saunę.
- Sauna infrared: Opiera się na promieniowaniu podczerwonym emitowanym przez specjalne panele lub promienniki. Te fale przenikają głębiej niż gorące powietrze, bez konieczności ogrzewania otaczającego powietrza.
Temperatura:
- Sauna tradycyjna: Osiąga wyższe temperatury powietrza, zazwyczaj od 70 do 100 stopni Celsjusza;
- Sauna podczerwona: Działa w niższych temperaturach, zazwyczaj między 40 a 60 stopni Celsjusza, co może być bardziej tolerowane przez osoby, które źle znoszą wysokie temperatury.
Czas nagrzewania:
- Sauna tradycyjna: Wymaga dłuższego czasu nagrzewania, zwykle 30-60 minut, zanim osiągnie pełną temperaturę.
- Sauna podczerwona: Jest gotowa do użycia w ciągu kilku minut, ponieważ promieniowanie podczerwone przenika ciało bezpośrednio, eliminując konieczność nagrzewania otaczającego powietrza.
Wilgotność:
- Sauna tradycyjna: Charakteryzuje się niższą wilgotnością, zazwyczaj w granicach 10-20%.
- Sauna podczerwona: Może oferować nieco wyższą wilgotność, co może być bardziej komfortowe dla niektórych osób, zwłaszcza przy niższych temperaturach.
Korzyści zdrowotne:
- Sauna tradycyjna: Pomaga w detoksykacji organizmu, poprawia krążenie krwi, redukuje stres i poprawia elastyczność mięśni.
- Sauna podczerwona: Przypisuje się jej zdolność do głębszego przenikania w mięśnie, co może przyspieszyć regenerację, łagodzić bóle mięśniowe i wspomagać proces gojenia.
Sauna tradycyjna czy infrared – którą wybrać?
Jeżeli interesuje Cię zakup sauny domowej, wybierając pomiędzy sauną tradycyjną, a infrared, powinieneś kierować się nie tylko indywidualnymi upodobaniami, ale też korzyściami zdrowotnymi, jakie chcesz zyskać, korzystając z obiektu. Sauny tradycyjne w dalszym ciągu cieszą się większą popularnością przede wszystkim ze względu na obecność pary wodnej oraz specyficzny klimat, jaki towarzyszy podczas odpoczynku w pomieszczeniu ogrzewanym piecem opalanym drewnem lub elektrycznym. Sauna infrared chętnie wybierana jest przez osoby, które preferują szybkie nagrzewanie i niższe temperatury.