Korzystanie z sauny może przebiegać odmiennie w różnych modelach tych urządzeń. Producent saun lub konstruktor powinien określić dokładny sposób obsługi sauny oraz wskazać na najważniejsze zagrożenia związane z ich codziennym użytkowaniem. Choć sauna sama w sobie nie jest niebezpieczna, to jednak zbyt długo lub niewłaściwie użytkowana może odbić się na zdrowiu i samopoczuciu przebywających wewnątrz osób.
Jak bezpiecznie korzystać z sauny?
Przygotowanie do skorzystania z sauny sprowadza się do kilku podstawowych kroków. Najpierw należy umyć się i przebrać w strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów w czasie przebywania w środku.
Następnie należy rozgrzać saunę, aby osiągnąć odpowiednią i komfortową temperaturę. Gdy osiągnie pożądany poziom, należy powoli wejść do jej środka, dając ciału czas na dostosowanie się do wysokiej temperatury.
Przebywając w środku staraj się zachować normalne tempo oddechu. Oddychaj powoli, głęboko i poprzez nos. W ten sposób pomożesz organizmowi dostosować się do warunków otoczenia.
Nie przebywaj w saunie zbyt długo. W zależności od poziomu temperatury oraz Twoich oczekiwań i predyspozycji zdrowotnych, należy spędzić w saunie od 5 do ponad 20 minut. Nie należy przedłużać pobytu wewnątrz, gdyż mogłoby to doprowadzić do niepożądanych skutków – odwodnienia i zasłabnięcia.
Schłodzenie to kolejny ważny krok. Po wyjściu z sauny należy schłodzić całe ciało poprzez polewanie się zimną wodą lub przejście do pomieszczenia z chłodniejszą wentylacją. W ten sposób Twój organizm odzyska komfort termiczny oraz przywróci prawidłowe krążenie.
Odpoczynek jest również ważny w czasie korzystania z sauny. Po jej opuszczeniu nie należy podejmować intensywnych aktywności fizycznych. Zamiast tego lepiej usiąść lub przespacerować się i pozwolić organizmowi na powolną regenerację.
Ponadto pamiętaj o piciu wody. W saunie należy się aktywnie nawadniać, najlepiej poprzez spożywanie wody niegazowanej małymi łykami. W ten sposób uchronisz organizm przed odwodnieniem.
Sesje wizyty w saunie można powtarzać nawet kilkakrotnie. Warto jednak przy każdym jej opuszczeniu upewnić się, że organizm dobrze zniósł czas spędzony w środku oraz jest w stanie powtórzyć cały cykl.
Jak często należy korzystać z sauny?
Częstotliwość korzystania z sauny może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz od porad lekarza, który zalecił podjęcie tego typu kuracji. Zazwyczaj zaleca się zaczynać od krótkich sesji i z czasem stopniowo zwiększać czas spędzany w środku. Na pierwszy raz w zupełności powinno wystarczyć nawet 8 minut.
Dla większości osób korzystanie z sauny 2-3 razy w tygodniu jest optymalne. Jednak niektórzy – z uwagi na swoje potrzeby lub preferencje – korzystają z nich nawet codziennie. Oczywiście taka częstotliwość może okazać się dobrym wyborem, jednak warto skonsultować to z lekarzem, szczególnie jeśli masz problemy zdrowotne w obrębie układu naczyniowo-sercowego lub przyjmujesz na tym tle leki.